Galandfereg rekord
- Tudja-e, melyik az élővilág leghosszabb állata?
- 9 félelmetes élősködő, ami akár benned is ott lehet
- Tudja-e, melyik az élővilág leghosszabb állata?
- Bélféregből több is van, néhány fajtájuk képes még a véráramba is bejutni.
- Szaprofitok és paraziták
A Nagy-Britanniában élő kínai férfi éveken át szenvedett bénító neurológiai panaszoktól. Fájt a feje, memóriazavarai voltak, és még rohamokat is kapott.
Betegsége okára nem volt magyarázat. Az agyából vett szövetminta gyulladást mutatott, de ez nem magyarázta a tüneteket.
- Négy évig élt egy féreg egy férfi agyában, most kezdenek rájönni, hogy hogyan -
- Enterobiasis gyógyszeres megelőzés
- Index - Tudomány - Az év leggusztustalanabb háziállata: 6 méteres féreg nőtt a beleiben
- Bélféreg: hogyan védekezzünk ellene?
- Hányinger, fogyás, hasmenés - tünetek, amik bélférgességre utalhatnak - EgészségKalauz
- A Wikimédia Commons tartalmaz Galandférgek témájú kategóriát.
Egy újabb biopszia aztán váratlanul fényt derített az okokra. A bemetszés során galandférget húztak ki az agyából. Az egycentisre nőtt féreg négy éve élhetett az agyában, ezidő alatt öt centit haladt a jobb agyféltekéből a balba.
Viszketés rejtőzködő féregpeték a végbélben - Youtube
A férget a a Wellcome Trust Sanger Institute kutatói vizsgálták, feltérképezték a genómját. Ez alapján kiderült, hogy egy rendkívül ritka alfaj, a Spirometra erinaceieuropaei egyik egyede garázdálkodott a férfi agyában.
A Galandfereg rekord erinaceieuropaei kifejezetten ritkán fertőz embereket. A Spirometra erinaceieuropaei vízben él, az emberi szervezetbe leginkáfertőzött rákfélék, vagy kétéltűek és hüllők nyers húsát fogyasztfa kerülhet be. A Spirometra erinaceieuropaei egyik galandfereg rekord tulajdonsága, hogy genómja 1,26 milliárd bázispárból áll, ami "majdnem az emberi genóm összetetségével vetekszik", mondta a kutatás vezetője, Dr.
A paraziták sokkal gyakoribbak, mint szeretnénk, és most nem a lerázhatatlan vendégekre és pumpolós barátokra gondolunk. Nem árt tudni, hogy a paraziták a legelterjedtebb létformák a földön.
Hayley Bennett. A többi galandféregfajta genómja tizedekkora.
A Spirometra erinaceieuropaei genómjának egyik sajátossága, hogy olyan genetikai szekvenciák sokaságából áll, melyek mind a proteinek lebontásában segítik: lényegében így tud behatolni a hordozója szerveibe. Praktikus oldala is volt a felfedezésnek.
Kiderült, hogy ez a galandférekg rezisztens a leggyakrabban használt féregtelenítő hatóanyagra, az albendazole-ra. A genóm feltérképezésétől azt remélik, hogy hamarosan speciálisan a Spirometra erinaceieuropaei ellen kifejlesztett gyógyszerek is piacra kerülhetnek.
Via Popular Sciences.